تاریخچه هشتگ :

20 سال پیش چیزی به اسم هشتگ وجود نداشت و کسی از شبکه‌های اجتماعی چیزی نمی‌دانست ایده استفاده از نام هشتگ برای این علامت رو اولین بار در سال 2007 توسط شخصی به نام کریس مسینا (Chris Massina) مدیر بازاریابی وب پیشنهاد شد و اولین بار به صورت جدی از نام هشتگ در شبکه ارتباطی IRC استفاده کردند. این شبکه ابزاری برای گفتگوی گروهی و ایجاد کانال بود که نام چت روم ها و کانال های مختلف با پیشوند #  (#Car #Food)آغاز می شد. البته IRC همچنان بعد از سال ها قابل استفاده است.

هشتگ های اینستاگرام یکی از موثرترین راه ها برای جلب توجه بیشتر (و تعامل!) در پست های اینستاگرام شما هستند.

با استفاده از هشتگ در اینستاگرام می‌توانید صدای خود را به گوش تعداد زیادی از مخاطبانتان برسانید. شما می‌توانید از هشتگ‌ها برای ایجاد و افزایش آگاهی از برندتان یا معرفی محصول جدیدتان بهره ببرید. از طرفی، آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا بازار خود را بهتر بشناسید تا جای خالی رقبا را با شناسایی نقاط ضعف آن‌ها پر کنید. 
ما در ادامه این مقاله سعی کردیم به شما نشان دهیم هشتگ اینستاگرام چیست، چه کاربردی دارد و چرا باید از آن استفاده کنید. 

هشتگ اینستاگرام چیست ؟

هشتگ ترکیبی از حروف، اعداد و/یا ایموجی که قبل از آن علامت # (به عنوان مثال #NoFilter) قرار می‌گیرد. از هشتگ‌های اینستاگرام برای دسته‌بندی یا برچسب‌گذاری محتوا و قابل شناسایی‌تر کردن آن استفاده می‌شود. هشتگ ها نیز قابل کلیک هستند. هر کسی که روی یک هشتگ اینستاگرام کلیک کند یا هشتگ اینستاگرام را جستجو کند، صفحه ای را می بیند که تمام پست های برچسب گذاری شده با آن هشتگ را نشان می دهد.
می‌توانید از هشتگ‌ها برای دنبال کردن یک مکالمه خاص، جستجوی محتوای خاص یا دیدن آنچه که ترند است استفاده کنید.

5 مزیت هشتگ در اینستاگرام
هشتگ ها باید بخش عمده ای از استراتژی بازاریابی اینستاگرام شما باشد.
در این مقاله به پنج مزیت عمده ای که هشتگ ها می توانند ارائه دهند پرداختیم:

 1. قرار گرفتن در معرض و کشف را افزایش می دهد
  بزرگ ترین دلیل استفاده از هشتگ ها افزایش نوردهی و کشف است. با کلیک بر روی یک هشتگ در اینستاگرام، به گالری از پست های برتر و آخرین پست هایی که از هشتگ استفاده کرده اند، می رسید.
  از آنجا، می‌توانید تمام پست‌های مرتبط را کاوش کنید، و هشتگ‌ها را راهی عالی برای افراد علاقه‌مند به موضوعی خاص برای یافتن حساب‌های بیشتر برای دنبال کردن، تبدیل کنید. این بدان معنی است که اگر از هشتگ های مناسب و مرتبط برای برند خود استفاده کنید، دیگرانی که در آن هشتگ جستجو می کنند، آن پست ها را پیدا خواهند کرد.
  علاوه بر این، مخاطبان شما می توانند از هشتگ های برند برای نشان دادن تجربیات خود در مورد محصولات یا خدمات شما به عنوان نوعی حمایت از برند استفاده کنند. هشتگ ها برای آگاهی کلی از برند خوب هستند. حتی کلیک کردن روی یک پست در صفحه نتایج جستجو شما را به پست های مشابه دیگری هدایت می کند.
 2. تعامل مخاطب را تشویق می کند
  وقتی از هشتگ های مارک دار استفاده می کنید و استفاده از آنها را تشویق می کنید، شکل دیگری از تعامل می شود. پست‌های فید برچسب‌گذاری شده در نتایج جستجو و پست‌های برچسب‌گذاری شده استوری در طول مدت داستان ذخیره می‌شوند. به هشتگ های اینستاگرام به عنوان راه دیگری برای دستیابی به مشتریان و جلب مشارکت آنها فکر کنید.
 3. تجزیه و تحلیل رقبا
  رقبای شما چقدر فضای دیجیتال را در بازار شما اشغال می کنند؟ هشتگ ها به شما کمک می کنند تا سهم خود را در رسانه های اجتماعی تجزیه و تحلیل کنید. این احتمال وجود دارد که شما و رقبایتان هشتگ های همپوشانی داشته باشید، به خصوص اگر از هشتگ های صنعتی و محلی استفاده می کنید. با تجزیه و تحلیل رقابتی رسانه های اجتماعی، می توانید سهم صدا، احساسات و تعامل آن پست ها را تجزیه و تحلیل کنید.
  در یک سهم ایده آل از موقعیت صوتی، پست های شما و پست هایی که مشتریان شما برچسب گذاری کرده اند، بخش عمده ای از نتایج جستجوی هشتگ را به خود اختصاص می دهند. همچنین می‌توانید برای الهام گرفتن از محتوا و دریافت ایده‌هایی در مورد اینکه برند شما در مقایسه با محتوای رقبا کوتاه‌تر است، پست‌هایی را با هشتگ‌های مرتبط خود بررسی کنید.
 4. این یک واقعیت شناخته شده است که هشتگ ها می توانند به افزایش و گسترش دسترسی محتوای شما در رسانه های اجتماعی کمک کنند. وقتی از هشتگ یا نماد # قبل از یک کلمه یا عبارت استفاده می کنید، محتوای خود را با محتوای مشابه دیگر در شبکه های اجتماعی دسته بندی کرده اید.
 5. هشتگ‌های اینستاگرام می‌توانند به شما کمک کنند تا محتوای اینستاگرام شما توسط مخاطبان بزرگ‌تری نسبت به مخاطبانی که قبلاً شما را در پلتفرم دنبال می‌کنند، کشف کنند. گنجاندن هشتگ‌های مرتبط در زیرنویس‌ها یا بخش نظرات به بهتر دیده شدن پست‌های شما کمک می‌کند.

 

50 تا از محبوب ترین هشتگ های اینستاگرام در سال 2024

صرفاً استفاده از هشتگ های محبوب بهترین استراتژی برای دستیابی به دسترسی و تعامل بیشتر نیست، زیرا کمتر دیده می شوند.

با این حال، دانستن اینکه چه چیزی در برنامه ترند است مفید است، بنابراین در اینجا لیستی به روز از 50 هشتگ برتر اینستاگرام بر اساس استفاده در برنامه Later آورده شده است:

1 #interiordesign
2 #design
3 #love
4 #fashion
5 #realestate
6 #inspiration
7 #style
8 #homedecor
9 #art
10 #instagood
11 #travel
12 #smallbusiness
13 #shoplocal
14 #foodie
15 #wellness
16 #selfcare
17 #photography
18 #home
19 #architecture
20 #food
21 #health
22 #beauty
23 #linkinbio
24 #motivation
25 #luxury
26 #lifestyle
27 #nature
28 #ootd
29 #shopsmall
30 #skincare
31 #summer
32 #handmade
33 #fitness
34 #mentalhealth
35 #selflove
36 #interior
37 #photooftheday
38 #supportlocal
39 #business
40 #homedesign
41 #interiors
42 #mindset
43 #beautiful
44 #instafood
45 #wedding
46 #community
47 #weddinginspiration
48 #entrepreneur
49 #realtor
50 #delicious

 

 • اگر می‌خواهید هشتگ بزنید، پیشنهاد می‌کنیم این نکته را هم در نظر داشته باشید که بهترین هشتگ‌ها کوتاه‌ترین هشتگ‌ها هستند، پس خیلی آن‌ها را طولانی نکنید.
  • بهتر است از هشتگ‌های مرتبط و معروف استفاده کنید؛ چون کسی پیدا نمی‌شود که هشتگ‌های عجیب‌وغریب که به گوش هیچکس آشنا نیست را سرچ کند. هم‌چنین، کسی که دنبال برند لوازم آرایشی خوب است، هیچ‌وقت هشتگ #زندگی_زیباست را سرچ نمی‌کند! پس همان‌طور که گفتیم از هشتگ‌هایی که مرتبط هستند استفاده کنید.
  • در استفاده از هشتگ‌ها کیفیت را فدای کمیت نکنید؛ پس لازم نیست تعداد زیادی هشتگ بزنید تا دیده شوید.

مزایای هشتگ گذاری در اینستاگرام
• هشتگ ها روشی کاربردی برای پیدا کردن  محتوایی خاص را برای ما فراهم می کنند.
• به کمک هشتگ زمان پیدا کردن یک موضوع بسیار کاهش پیدا میکند.
• هشتگ گذاری در جهت برند سازی برای کسب و کارهای نوپا کمک بسیاری می کند.
• اگر به شیوه درست اجرا شود باعث نمایش پست های شما در صفحه اکسپلور می شود.

چه زمانی از هشتگ استفاده کنیم؟
هر وقت که محتوایی را منتشر می‌کنید، می‌توانید هشتگ بگذارید. این محتوا می‌تواند پست یا استوری باشد. اگر هدف شما دیده‌شدن بیشتر است، باید از هشتگ استفاده کنید. گاهی اوقات لازم نیست هشتگ بگذارید. مثلا استوری‌هایی که موضوع خاص و حساسیت‌برانگیزی دارند و فکر می‌کنید، شما را دچار حاشیه می‌کنند.

آیا باید از هشتگ در اینستاگرام در قسمت کپشن یا کامنت استفاده کنید؟

اینستاگرام تأیید کرده است که هشتگ‌ها هم در کپشن پست و هم در بخش نظرات مؤثر هستند – بنابراین انتخاب شماست که کجا آنها را درج کنید.

چه تعداد هشتگ اینستاگرام باید در پست های خود استفاده کنید؟

همانطور که اشاره کردیم، اینستاگرام به سازندگان توصیه کرد که با وجود اجازه دادن به 30 هشتگ، از بین 3 تا 5 هشتگ در پست های خود استفاده کنند.

علت کار نکردن هشتگ در اینستاگرام چیست؟
ممکن است به دلیل فعالیت خارج از قوانین اینستاگرام به مدت  محدودی جریمه شده باشید که در چنین شرایط هشتگ های شما قابل نمایش نیستند.

ابزار رایگان هشتگ اینستاگرام
ما چندین بار در این راهنما به ابزارهای هشتگ اشاره کرده ایم. اما آنها چه هستند؟ ابزارهای هشتگ برای کمک به شما در یافتن هشتگ های مرتبط برای استفاده طراحی شده اند.
در اینجا لیستی از ابزارهای رایگان هشتگ وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید:
همه هشتگ ها برای اینستاگرام، فیس بوک، توییتر و گوگل پلاس هشتگ تولید می کنند. به سرعت 30 هشتگ برای یک پست با استفاده از تولید کننده هشتگ All Hashtag ایجاد کنید. مرتب سازی بر اساس هشتگ های برتر یا تصادفی.
Seekmetrics لیستی از هشتگ ها را بر اساس یک کلمه کلیدی وارد شده ایجاد می کند. همچنین یک “insta_count” نشان می دهد که چند بار از این هشتگ استفاده شده است. برچسب های اینستاگرام بر اساس دسته بندی ها پیشنهادهای هشتگ تولید می کنند. یک دسته را از منوی کشویی برای لیستی از هشتگ های مرتبط انتخاب کنید تا امتحان کنید. Sistrix به شما امکان می دهد روزانه حداکثر 25 پرس و جو را به صورت رایگان انجام دهید. این لیستی از بهترین 30 هشتگ را بر اساس یک جستجوی هشتگ به شما ارائه می دهد.
از این نکات برای یافتن هشتگ های جذاب و مرتبط استفاده کنید و به گروه خصوصی فیس بوک ما، انجمن بازاریابی ویدیوی اجتماعی Animoto بپیوندید تا بینش خود را با سازندگان ویدیو به اشتراک بگذارید.

 

نتیجه گیری

این هم از فرایند و استراتژی استفاده از هشتگ در اینستاگرام.
شاید با خودتان فکر کنید که استفاده از هشتگ‌ها بسیار ساده است در صورتی که چنین نیست.
هریک از شبکه‌های اجتماعی اصول خاصی برای استفاده از هشتگ‌ها دارند و از راه‌های مختلف می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.
یادتان باشد پس از مدتی، بازخورد هشتگ‌ها را بررسی کنید.

فراموش نکنید که برای موفقیت در بازاریابی برند با استفاده از هشتگ باید صبوری کنید و نتیجه‌ی کارهای خود را مدام با ابزارهای تحلیل مورد بررسی قرار دهید و همچنین فعالیت‌های رقبای خود را نیز دائماً زیر نظر داشته باشید

آخر بخاطر بسپارید که هشتگ‌ها به دیده شدن محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کنند، اما این محتوای شماست که در نهایت باید ارزش دیده شدن را داشته باشد!